Kaviareň na Špitalskej
13. apríla 2018
Bungalov v Stupave
12. apríla 2018


Radové rodinné domy Pílka


Miesto

Stupava
Rok

2018
Úžitková plocha

105,64 m²
Stav

Realizácia


Návrh radovej výstavby rodinných domov.


Hlavným zámerom navrhovaného rodinného domu je vytvoriť kvalitné bývanie v blízkosti prírodného prostredia s dôrazom na dostatočné presvetlenie jednotlivých bytov. Základný kompozičný princíp navrhovaného domu pozostáva v rozdelení na jednotlivé byty, pričom každý byt tvorí samostatný objem. Vnútornú skladbu odzrkadľuje pôdorysný posun šiestich samostatných bytov. Členenie hmoty je umocnené rôznym sklonom striech a ich orientáciou na svetové strany a striedaním výšiek objektov. Spodné podlažie tvoria vysunuté steny vedľajších domov v zástavbe, čo vytvára závetrie a úložný priestor bezprostredne pri vtupoch do bytov.

Severne orientované terasy poskytujú obyvateľom kontakt s exteriérom. Ku každému bytu prislúcha časť záhrady. Vďaka vhodnej orientácii je zabezpečené dostatočné presvetlenie obytných miestností, a to najmä dennej časti umiestnenej na prvom nadzemnom podlaží. Dostatočne veľké zasklené steny budú zabezpečovať kontakt interiéru obytnej časti s exteriérom – záhradou v zadnej časti pozemku.

Vstupná časť domu je doplnená o prístrešok, ktorý vystupuje pred fasádu a dopĺňa tak koncept jednotlivých objemov, čim vzniká prirodzené prekrytie a vytvára sa závetrie pred samotnými vchodmi do jednotlivých bytov. Hlavný obytný priestor tvorí otvorená dispozícia kuchyne, jedálne a obývacej izby, ktorá je orientovaná na juh. Kuchyne a jedálne sú orientované do vlastnej privátnej záhrady. Strešná krytina je ý falcovaný plech. Vonkajšie steny budú omietnuté bielou samočistiacou omietkou a doplnené obkladom z tehly na prvom nadzemnom podlaží.