Rodinný dom v Lozorne
25. apríla 2018
Radové rodinné domy
12. apríla 2018

Koncept

Kaviareň so zameraním na autentickú ponuku nápojov a jedál z Japonska.


Zámerom bolo vytvorenie zapamätateľného dizajnu s použitím čo najmenšieho množstva materiálov. Nositeľom "farebnosti" interiéru sú tak len drevené nábytkové prvky a hlavný motív - podvesené bambusy v pravidelnej trojuholníkovej mriežke, ktorá je drží tradičný japonský geometrický motív.

Priestor sa nachádza v parteri historického objektu v centre hlavného mesta. Miernou optimalizáciou dispozície sa nám podarilo priestor logicky rozčleniť na odbytovú časť kaviarne, hygienické zázemie pre hostí aj zamestancov a kuchynskú časť pre prípravu studených pokrmov. Materiálovo je celý priestor zjednotený betónovou podlahou a jednotným podhľadom s podvesenými bambusovými tyčami. Dôvodom pre ich použitie bola ako obrovská svetlá výška, tak aj akustika samotného priestoru. Zároveň sú okná z uličnej časti situované aj vo výške pri strope, čím vytvoria zaujímavý zážitok aj pre náhodných okoloidúcich.
Pôdorys

Pôvodný a navrhovaný stav

gresling_kaviaren_spitalska_podorys_povodnygresling_kaviaren_spitalska_podorys_navrhovany

Alternatíva

Pre klienta sme v rámci hľadania pravdivého vyjadrenia pripravili aj alternatívny variant. Tento pracuje s väčšou mierou ortogonálneho minimalistického dizajnu, oslobodeného od akýchkoľvek iných motívov, zjednodušeného na použitie pár základných materiálov.
Centrálnym prvkom je obojstranná policová stena, ktorá drží pravidelný raster pri využití na rôzne spôsoby.