Takto sme za mesiac zariadili byt na prenájom a na druhý deň doň našli nájomcu
18. septembra 2023
Ako zariadiť investičný byt určený na prenájom
13. októbra 2023
Takto sme za mesiac zariadili byt na prenájom a na druhý deň doň našli nájomcu
18. septembra 2023
Ako zariadiť investičný byt určený na prenájom
13. októbra 2023

Zmena dispozície: kľúčový krok k vydarenej rekonštrukcii staršieho bytu

Nedávno nás na základe referencií oslovili klienti, ktorí bývajú v tehlovom byte z 50-tych rokov. Nakoľko sa ich dve deti už osamostatnili, prišiel čas aj na investíciu do vlastného bývania. Túžba po zmene v nich zrela už dlhšie, no nevedeli si predstaviť, ako ju dosiahnuť. Snívali o vzdušnom a sviežom interiéri, no sami si s tým nevedeli poradiť a preto sa obrátili na nás ako odborníkov. Keďže máme radi výzvy, ihneď sme sa pustili do práce. Od začiatku nám bolo jasné, že ak chceme vytvoriť funkčné a zároveň príjemné prostredie, bude potrebná optimalizácia dispozície.

Na fotografiách pôvodného stavu vidno vľavo vstupnú chodbu, v strede kuchyňu situovanú v tmavom kúte a vpravo je obývacia izba zariadená nábytkovými solitérmi.

Koniec tmavým zákutiam

Kľúčovou úlohou bolo vymyslieť, ako zvýšiť prítok denného svetla aj do vzdialenejších zákutí bytu a zbaviť sa dlhej úzkej chodby s tmavými rohmi. Ďalším problémom bol nedostatok úložných priestorov, ktoré boli riešené nekoncepčne, pomocou voľne stojacich skríň. Výnimkou bol len jeden vstavaný šatník v chodbe pri vstupe.

Dispozičné riešenie považujeme za základný kameň celého návrhu, preto sme si dali záležať a preverili sme viacero alternatívnych riešení. Najzaujímavejší variant vznikol odstránením dvoch nenosných priečok a zmenou polohy vstupu do pôvodnej obývačky, z ktorej sme po novou urobili spálňu. Búranie priečok si ale vždy najprv odkonzultujeme so statikom. Našťastie to v tomto prípade stĺpový konštrukčný systém bytového domu dovoľoval bez akýchkoľvek dodatočných komplikácií.

Na pôdoryse pôvodného stavu je vidieť rozdelenie dispozície na úzku tmavú chodbu s kuchyňou a tri samostatné izby. Vpravo je naše riešenie s otvorením dispozície.

Zmenou polohy vstupných dverí do izby s balkónom sme tiež vytvorili súvislú niku na umiestnenie plnohodnotného šatníku v spálni. Pri vstupe vznikol walk-in šatník, čím narástol objem jeho úložného priestoru. Oproti, na druhom konci bývalej úzkej chodby, za vysokou kuchynskou časťou s chladničkou, sa nachádza ďalšia walk-in komora, v ktorej si našla miesto aj práčka. Týmto sme docielili relatívne kompaktný centrálny priestor, bez zbytočných tmavých zákutí.

Navrhovaný pohľad na kuchyňu s jedálňou smerom z novovytvorenej obývačky. Otvorením dispozície vznikol nečakane veľkorysý, centrálny denný priestor.

Koncept

Keď máme vyriešenú dispozíciu, môžeme sa zaoberať ďalšími aspektami návrhu. Farebnosť a štruktúra povrchov v interiéri majú významný vplyv na to, ako vnímame priestor. Tmavé odtiene môžu pôsobiť elegantne a útulne, ale tiež opticky zmenšiť priestor. Svetlé odtiene, najmä tóny blízke bielym, odrážajú viac svetla. Rozptyľujú ho po celej miestnosti a vytvárajú pocit širšieho a otvorenejšieho priestoru. Tento fakt sme sa snažili čo najviac aplikovať aj v tomto prípade, preto sme bielou nešetrili. Biele steny, stropy, dvere, svietidlá i niektoré vstavané nábytky sme kombinovali najmä so svetlým drevom. V návrhu sme sa však nebáli použiť aj farebné akcenty, napríklad tmavomodré kuchynské horné skrinky, či jedálenský set oranžovej farby.

Materiálový koncept je viac než len estetická záležitosť. Považujeme ho za strategický prístup k tvorbe priestorov. Pri každom zadaní hľadáme jedinečné danosti špecifické pre konkrétny projekt. V tomto prípade sa silným charakteristickým znakom bytu stali železobetónové prievlaky a mohutné nosné stĺpy, ktoré sme sa rozhodli zbaviť omietky a priznať ich tehlovú materiálovú podstatu opatrenú bielou lazúrou.

Pohľad od kuchyne smerom do obývacieho priestoru. Obyvatelia bytu môžu byť v neustálom optickom kontakte, ale v prípade potreby je možné vytvoriť si aj súkromie.

Menej je viac

Prebytok nábytku a neporiadok môžu priestor rýchlo zahltiť. Pri uvažovaní nad návrhom sa prikláňame k myšlienkam minimalizmu, ktorý sa zameriava na funkčnosť, čisté línie a obmedzené množstvo predmetov. Tým podporíme pocit otvoreného a voľného priestoru. Takýto prístup neznamená, že by priestor nemal mať charakter alebo osobný dotyk, skôr ide o výber kľúčových kúskov, ktoré sú nielen funkčné, ale tiež esteticky príťažlivé.

Spálňa je navrhnutá ako jednoduchý a vzdušný priestor, určený pre oddych. Disponuje dostatkom úložných priestorov, aby všetky veci mali svoje miesto a nenarúšali pokojný charakter miestnosti.

Záver

Tmavý chodbový byt bol pre nás výzvou, ale s trochou kreativity a odhodlania sme vytvorili svetlý a veľkorysý priestor, pôsobiaci pozitívne a pohostinne. Výber svetlých odtieňov pomohol rozjasniť prostredie a farebné akcenty dodali sviežosť. Minimalistický dizajn zvýraznil pocit priestoru a vzdušnosti, priznanie pravdivej materiality konštrukcií podčiarklo osobitný charakter.

Najpodstatnejšie však boli dispozičné úpravy, ktoré odhalili skrytý potenciál staršieho bytu a pozdvihli ho na vyššiu úroveň. Tie sa spočiatku môžu javiť ako príliš komplikované, ale keď vidíme konečný výsledok, je zrejmé že pod dohľadom odborníkov sa oplatí do toho ísť.