Ako sme za mesiac zariadili byt na prenájom a na druhý deň doň našli nájomcu
18. septembra 2023
Ako zariadiť investičný byt určený na prenájom
13. októbra 2023

Z temnoty k svetlu: Transformácia chodbového bytu na pohostinný priestor

 

Nedávno nás oslovili klienti, ktorí bývajú v tehlovom byte z 50-tych rokov, že nakoľko sa ich dve deti už osamostatnili, prišiel čas aj na investíciu do ich vlastného bývania. Túžba po zmene v nich zrela už dlhšie, no nevedeli si predstaviť, ako ju dosiahnuť. Snívali o vzdušnom a svetlom interiéri v minimalistickom štýle, ale sami si s tým nevedeli poradiť. Keďže máme radi výzvy, ihneď sme sa pustili do práce. Od začiatku nám bolo jasné, že ak chceme vytvoriť funkčné a príjemné prostredie, bude potrebná optimalizácia dispozície.

 

Koniec tmavým zákutiam

 

Kľúčovou úlohou bolo vymyslieť, ako zvýšiť prítok denného svetla aj do vzdialenejších zákutí bytu a zbaviť sa dlhej úzkej chodby s tmavými rohmi. To sa podarilo najmä odstránením dvoch nenosných priečok, čo sme si ale najprv odkonzultovali so statikom. Našťastie to stĺpový konštrukčný systém bytového domu dovoľoval bez akýchkoľvek dodatočných komplikácií.

Ďalším problémom bol nedostatok úložných priestorov, ktoré boli riešené nekoncepčne, do veľkej miery pomocou voľne stojacich skríň. (s výnimkou jedného krátkeho vstavaného šatníku v chodbe) Zmenou polohy vstupných dverí do izby s balkónom sme vytvorili súvislú niku na umiestnenie plnohodnotného šatníku v spálni. Pri vstupe vznikol walk-in šatník, čím narástol objem jeho úložného priestoru. Oproti, na druhom konci bývalej úzkej chodby, za vysokou kuchynskou časťou s chladničkou, sa nachádza ďalšia walk-in komora, v ktorej si našla miesto aj práčka. Týmto sme docielili relatívne kompaktný centrálny priestor, bez zbytočných tmavých zákutí.

Na fotografiách pôvodného stavu vidno vľavo vstupnú chodbu, v strede kuchyňu situovanú v tmavom kúte a vpravo je obývacia izba zariadená známymi solitérmi.

 

Svetlá farebnosť

 

Farba má významný vplyv na to, ako vnímame priestor. Tmavé odtiene môžu pôsobiť elegantne a útulné, ale tiež opticky zmenšiť priestor. Svetlé odtiene, najmä tóny blízke bielym, odrážajú viac svetla. Rozptyľujú ho po celej miestnosti a vytvárajú pocit širšieho a otvorenejšieho priestoru. Tento fakt sme sa snažili čo najviac aplikovať aj pri našom návrhu, preto sme bielou v žiadnom prípade nešetrili. Biele steny, stropy, dvere, svietidlá i niektoré vstavané nábytky sme kombinovali najmä so svetlým drevom.

Navrhovaný pohľad na kuchyňu s jedálňou smerom z obývačky. Odstránením priečok vznikol centrálny denný priestor ako stvorený na trávenie voľného času, alebo pohostinné posedenie s priateľmi pri návšteve.

 

Minimalistický dizajn

 

Zbytočný nábytok a neporiadok môžu tiež priestor rýchlo zahltiť. Minimalizmus sa zameriava na funkčnosť, čisté línie a obmedzené množstvo predmetov. Tým sa podporuje pocit otvoreného a voľného priestoru. Takýto prístup neznamená, že by priestor nemal mať charakter alebo osobný dotyk, skôr ide o výber kľúčových kúskov, ktoré sú nielen funkčné, ale tiež esteticky príťažlivé. V našom návrhu sme sa preto nebáli použiť aj farebné akcenty, napríklad tmavomodré kuchynské horné skrinky, či zelený koberec.

 

Osobitný charakter

 

V konečnom dôsledku sa dá povedať, že kombinácia svetlých farieb a minimalistického dizajnu je viac než len estetická záležitosť. Považujeme to za strategický prístup k transformácii tmavého, stiesneného priestoru na jasný a priestranný. Treba si však dať pozor, aby sa nestal príliš sterilný a neosobný. Preto pri každom zadaní hľadáme jedinečné danosti špecifické pre konkrétny projekt. V tomto prípade sa silným charakteristickým znakom bytu stali dva mohutné nosné stĺpy, ktoré sme sa rozhodli zbaviť omietky a priznať ich tehlovú materiálovú podstatu. V rámci svetlého konceptu sme murivo opatrili bielym nástrekom.

 

Tmavý chodbový byt bol pre nás výzvou, ale s trochou kreativity a odhodlania sme dokázali vytvoriť svetlý a veľkorysý priestor, pôsobiaci pozitívne a pohostinne. Výber svetlých odtieňov pomohol rozjasniť prostredie. Minimalistický dizajn zároveň zvýraznil pocit priestoru a vzdušnosti. Dispozičné zmeny sa spočiatku môžu javiť ako príliš komplikované, ale keď vidíme konečný výsledok navrhnutý odborníkmi, je zrejmé že sa oplatí do toho ísť.