Zmena dispozície: kľúčový krok k vydarenej rekonštrukcii staršieho bytu
13. októbra 2023
Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu
19. decembra 2023
Zmena dispozície: kľúčový krok k vydarenej rekonštrukcii staršieho bytu
13. októbra 2023
Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu
19. decembra 2023

Ako sme navrhli investičný byt na prenájom, aby sme ho odlíšili od ostatných

 

V dnešnej konkurenčnej dobe prenájmu nehnuteľností je zariadenie a vzhľad bytu často tým rozhodujúcim faktorom, ktorý odlíši vašu nehnuteľnosť od ostatných. Ako investori chceme maximalizovať návratnosť našej investície, a preto je nevyhnutné venovať zvláštnu pozornosť interiéru. Byt určený na prenájom nie je len priestorom na bývanie; je to produkt, ktorý ponúkame na trhu. Ako teda zariadiť investičný byt tak, aby oslovil potenciálnych nájomníkov a zároveň zostal funkčný a odolný?

 

Byt na prenájom Bratislava

 

Zariadenie bytu ako konkurenčná výhoda

Na realitnom trhu sa zariadenie bytu stáva neoddeliteľným prvkom hodnoty nehnuteľnosti. Správna kombinácia farieb, materiálov a nábytku môže transponovať byt z obyčajnej novostavby na pútavý a atraktívny priestor. Kvalitné zariadenie podporuje pocit komfortu či luxusu, čo môže potenciálnym nájomníkom signalizovať hodnotu a starostlivosť vlastníka o nehnuteľnosť. Navyše, keď je byt zladený s aktuálnymi trendmi a potrebami potenciálnych nájomníkov, zvyšuje to jeho konkurencieschopnosť na trhu prenájmu.

 

Efektivita a nadčasovosť v interiéri

Optimalizácia priestoru je v každom byte esenciálna. Efektívnosť v tomto kontexte znamená vytváranie priestorov, ktoré sú nielen vizuálne príťažlivé, ale aj plne funkčné. Pri výbere nábytku je dôležité hľadieť na jeho multifunkčnosť, dlhodobú odolnosť a schopnosť prispôsobiť sa rôznym potrebám nájomníkov v priebehu času. Výber neutrálnych, ale zároveň elegantných farieb môže zabezpečiť, že interiér zostane vizuálne atraktívny bez ohľadu na sezónne alebo ročné trendy. Nadčasovosť v dizajne znamená tiež investovanie do kvalitných materiálov a remeselného spracovania, čo môže zabezpečiť dlhšiu životnosť zariadenia a minimalizovať potrebu jeho častých obnov a tým znižovania nákladov v čase.

Návrh interiéru Gresling

 

Návratnosť investícií do zariadenia

Každá investícia do zariadenia bytu by mala byť posudzovaná z hľadiska dlhodobého časového horizontu. Kým počiatočné náklady na kvalitné zariadenie môžu byť vyššie, dlhodobé úspory z menej častých opráv alebo výmeny nábytku môžu tieto náklady ľahko kompenzovať. Vyššie nájomné za kvalitne zariadený byt môže tiež rýchlo vrátiť počiatočnú investíciu. Z hľadiska obsadenosti bytu je dôležité uvážiť, že atraktívne zariadený byt môže prilákať nájomníkov rýchlejšie, čo znižuje riziko, že byt bude dlhšie obdobie prázdny. Takáto strategická investícia zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a zabezpečuje stabilnejší a vyšší príjem z prenájmu. No najmä vás dostane do výhodnej pozície, kedy si budete môcť nájomníka sami vybrať.

 

Návrh spálne byt na prenájom

Spálni dominujú jednoduchosť a čisté línie. Intímnu atmosféru je možné docieliť líniovým náladovým osvetlením. Mysleli sme však aj na praktickú stránku. Čelo postele zámerne nie je čalúnené z hygienických dôvodov a kozmetický stolík môže v prípade potreby poslúžiť ako príležitostné miesto pre home office.

 

Spolupráca s odborníkmi

Poznáme to, pri zariaďovaní bytu stojí každý investor pred dôležitým rozhodnutím: Osloviť odborníka na architektúru, alebo sa pokúsiť o samostatné zariadenie? Obe možnosti majú svoje atribúty, avšak dôsledky tohto rozhodnutia môžu mať zásadný vplyv na hodnotu a atraktivitu vašej nehnuteľnosti.

Pri svojpomocnom prístupe si treba vopred uvedomiť, že vás bude stáť kopu času, stresu a častého dochádzania na byt. Podobne ako akákoľvek iná činnosť, ktorej sa nevenujete naplno a nemáte v nej také skúsenosti, ako odborník, ktorý sa tejto činnosti venuje na dennej báze roky. Úskalia, ktoré nastanú vymeníte večerné samoštúdium na YouTube a nakoniec s tým strávite niekoľkonásobne viac času, ako keby ste prácu zverili do rúk odborníkom. Bez odborných znalostí a skúseností môžete ľahko prehliadnuť dôležité aspekty dizajnu alebo naraziť na konštrukčné či technické problémy. Hoci môžete ušetriť v počiatočnej fáze, následné náklady a najmä minutý čas môžu byť vyššie v dôsledku chýb alebo komplikácií, ktoré by profesionál mohol predísť.

V honorári budete však mať okrem výsledku ukrytý aj kľudný spánok, zodpovednosť za prípadné vady a iné benefity, napríklad:

Odborné znalosti a skúsenosti

Nie nadarmo sa hovorí, že architektúra je interdiciplinárna záležitosť. Teda, že v sebe zahŕňa množstvo znalostí z rôznych odvetví a profesii. Výber kvalitného architekta vám poskytne jeho dlhoročné skúsenosti a zdanlivé úskalie, ktoré vy dnes riešite, už možno váš architekt riešil niekoľkokrát a hravo ho zvládne. Medzi ne patrí dôsledné vyriešenie pôdorysu s ohľadom na logické prepojenie funkčných zón, kreatívny návrh v súčasnom dizajne a zvládnutie technických detailov jednotlivých komponentov bytu.

Optimalizácia rozpočtu

Na prvý pohľad sa môže zdať, že najímanie architekta je drahá voľba. Avšak architekt môže pomôcť efektívne pracovať s rozpočtom, organizovať časový harmonogram jednotlivých procesov a predísť tak chybám na stavbe, čím sa vyhnete jednak časovým prestojom, kedy byt nemôžete prenajímať a jednak dodatočným nákladom za opravy už zdanlivo dokončených konštrukcii. V dlhodobom horizonte môže správna investícia do profesionálneho dizajnu ušetriť nemalé sumy. A to ani nehovoríme o úskaliach pri rekonštrukciách. V takom prípade už rovno vyberajte architekta, alebo zháňajte lieky na spanie.

Zvýšenie hodnoty nehnuteľnosti

Zariadenie bytu na vlastnú päsť môže priniesť dobré výsledky, avšak architekt prináša expertízu, ktorá môže váš byt povýšiť nad konkurenciu. Profesionálne navrhnutý interiér môže prilákať vyššiu kategóriu nájomníkov a umožniť vám stanoviť vyššie nájomné. Nehovoriac o tom, že pri zvýšenom záujme o byt nebudete odkázaný na “najmenšie zlo”, naopak nájomníka si vyberiete sami.

Efektívne využitie času

Každý, kto sa pokúsil o svojpomocný projekt vie, ako ľahko sa môže časový plán násobne predĺžiť. Svojpomocne bude bežný človek riešiť možno 1-2 byty za celý život. Kvalitný architekt ich však za svoju kariéru rieši stovky. Aj keď je každý prípad špecifický, v zásade sa projekt interiéru drží stanovených mantinelov, ktoré sú rokmi overené. To zabezpečuje hladký priebeh realizácie a dohľad nad dodržiavaním termínov.

Kreatívne riešenia

Pri samostatnom zariadení bytu môžeme často naraziť na problémy, ktoré považujeme za nevyriešiteľné. Kvalitný architekt však prichádza s bohatou paletou kreatívnych riešení, ktoré môžu tieto problémy premeniť na estetické a funkčné prvky vášho bytu. My sa v našom ateliéri vždy snažíme klientom ponúknuť spočiatku viacero názorov, ako by sme vedeli daný pôdorys vyriešiť a následne prioritizujeme, ktorý aspekt je pre klienta dôležitý. Pre niekoho otvorený priestor, pre iného dostatok úložných možností, ďalší kladie dôraz na celkový výraz a dizajnové prvky.

 

Pri pohľade na dlhodobý dopad vášho rozhodnutia sa javí, že investícia do služieb profesionálneho architekta môže priniesť výhody, ktoré ďaleko prekračujú počiatočné náklady. Nielenže získate nadčasový a funkčný dizajn, ale tiež zvýšite hodnotu a atraktivitu vašej nehnuteľnosti na trhu.

 

Pohľad z postele patrí k dôležitým aspektom bývania, lebo sa ním začína a končí každý deň. Podľa nás je to ideálne miesto pre osobné artefakty v podobe obrázkov, fotografií, či kníh. Praktickým doplnkom je funkčný vešiak za dverami na rýchle ranné odchody.

 

Zariadenie bytu v novostavbe predstavuje unikátnu príležitosť kombinovať estetiku s funkčnosťou. Originálne zariadený interiér môže byt výrazne odlíšiť od konkurencie a zvýšiť tak jeho trhovú hodnotu. Investovanie do kvalitného a nadčasového zariadenia nie je len o vytváraní pôsobivého vizuálneho dojmu, ale aj o dlhodobom zabezpečení návratnosti investície. V konečnom dôsledku je kľúčové myslieť na to, ako vytvoriť priestor, ktorý je nielen funkčne “správne” zariadený, ale bude aj príťažlivý pre potenciálnych nájomníkov.

 

Navrhli sme už množstvo bytov a neskutočne nás to baví. Poradíme aj vám, neváhajte nás kontaktovať a dohodneme si termín stretnutia.