Ako zariadiť investičný byt určený na prenájom
13. októbra 2023
Kúpa pozemku: 9 vecí, ktoré si zistite vopred
29. decembra 2023
Ako zariadiť investičný byt určený na prenájom
13. októbra 2023
Kúpa pozemku: 9 vecí, ktoré si zistite vopred
29. decembra 2023

Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu

Pre majoritu budúcich stavebníkov je výstavba vlastného rodinného domu osobnou záležitosťou. Jednak reflektuje konkrétnu situáciu (rodiny) stavebníka, ich štýl, či vkus, avšak aj bežné každodenné fungovanie. A jednak je to azda najväčšia investícia, ktorú za svoj život zažijú. Poďme sa preto pozrieť, ako vidíme nápady ako ušetriť pri stavbe rodinného domu, po množstve zrealizovaných stavieb v našom ateliéri.

Ako ušetriť pri stavbe rodinného domu

Cena materiálov vs. cena práce

Výber kvalitných a vhodných materiálov pre stavbu rodinného domu je rozsiahla téma sama o sebe. V kontexte tohto článku však odporúčame zamyslieť sa nielen nad stavebnou substanciou, avšak aj nad dobou realizácie konkrétneho prvku domu. Inými slovami, ak aj zoženieme lacnejší materiál, nemusí to vo finále znamenať lacnejšiu stavbu, pretože minieme množstvo osobohodín na realizáciu časti stavby, ktorá by sa mohla realizovať aj rýchlejšie = lacnejšie. Samozrejme pri dodržaní noriem a správnych technologických procesov.

Vždy preto našim klientom odporúčame zamyslieť sa spoločne aj nad časom výstavby a tým pádom aj cenou práce. Je totiž rozdiel, či napríklad pri realizácii stropného venca budete platiť robotníkov jeden-dva dni, alebo celý týždeň. Ak zvolíte štandardné riešenie, kedy sa bude najskôr realizovať debnenie, jeho fixácia na nosné múry, závitové tyče proti rozťahovaniu, riešenie rohov, následne (pre)viazanie výstuže a vkladanie obvodového styroduru na elimináciu tepelného mosta a samotné betónovanie. Alebo pôjdete do riešenia formou “strateného debnenia”, ktoré spája niekoľko zo spomenutých krokov do jedného. Tým ušetríte značný čas na realizáciu venca, platíte menej odpracovaných hodín a šetríte.

Debnenie betónovanie venca velox

Stratené debnenie Velox vs. štandardné doskové debnenie stropného venca.

Rovnako je to aj so samotným stropom. Pokiaľ to rozpon stavby a samozrejme statika domu dovoľuje, ušetriť môžete realizáciou polomontovaných stropov, namiesto masívnej železobetónovej dosky. Podstatnou zložkou pri tomto riešení pre práve debnenie. Prenájom, realizácia, podstojkovanie atď. Verzus riešenie, kedy si prefabrikované nosníky rozložíte na nosné múry v predpísanom rozostupe, vyplníte stropnými vložkami, previažete kari siete a betónujete. Samozrejme, v mnohých prípadoch statika nepustí a pre dosiahnutie priestorovej tuhosti je železobetónový strop nevyhnutný. Samostatnou témou pri tomto porovnaní by bola aktivácia betónového jadra. V skratke povedané, čím máte v dome viac masívnych železobetónových konštrukcii, tým väčšia hmota môže naakumulovať teplo, či chlad a vy tak môžete optimalizovať teplotechnické parametre domu, či ušetriť na spotrebe energii.

Kto bude zhotoviteľom stavby?

Poďme rovno k veci a pozrime sa na stropy a vence, ako podstatnú časť hmoty stavby z predošlého bodu. Pokiaľ by si stavebná partia mala debnenie požičiavať, jeho prenájom a dopravu vám, prirodzene, zaúčtujú a ešte si na náklad niečo prihodia. Ak by ste však mali stavebnú firmu, ktorá už má niečo za sebou a má svoje vlastné debnenie a zohratú partiu, je možné že im pôjde práca viac od ruky a povedia vám, že odlejú takmer všetko, lebo práve v tomto smere sú rýchli a efektívni. Minimálne ušetríte za prirážku na požičaní debnenia od tretej strany.

Samozrejme, v prípade ak už stavebná firma vlastní svoje debnenie, je celkom pravdepodobné, že má aj zazmluvnené ceny v miestnych betonárkach. A keďže robia železobetónové konštrukcie často a majú tak väčšie objemy, určite sa aj s cenou dostanú nižšie, ako firma, ktorá do betonárky raz za čas zablúdi.

Tehlový dom betónový dom

Výstavba domu z kusového muriva vs. odliatie domu ako železobetónovú konštrukciu do debnenia.

A teraz na chvíľu od začiatku. Ak by ste mali vybraného realizátora stavby už vo fáze projekcie, môže to priniesť výhodu optimalizácie projektu ešte pred finalizáciou dokumentácie. Takto sa dá projekt rodinného domu našiť nielen na konkrétnu rodinu, avšak ešte vyšperkovať aj na konkrétneho zhotoviteľa, ktorý vie rovno povedať, s ktorými materiálmi robí / nerobí, na aké stavebné postupy si trúfa a ktoré detaily považuje v intenciách svojich vedomostí za problematické. Nesmie to však byť na úkor architektúry. Takých zhotoviteľov nepúšťame u nás v ateliéri na záchod, aby druhýkrát už neprišli.

Všetko začína od základov

Najlacnejší spôsob, ako realizovať základy rodinného domu sú nevystužené základové pásy z prostého betónu, nadmúrovka z debniacich tvárnic a následne tenká železobetónová doska, vystužená len kari sieťami, ktorá vlastne ani nie je tak nosná, ako skôr podlahová. No to síce znie pekne, ale kde môžete naozaj realizovať takéto ideálne lacné riešenie?

Všetko závisí od statiky domu a od základovej pôdy. Je samozrejme rozdiel, či ideme zakladať prízemný bungalov, alebo štvorpodlažnú vilu. A aj v takom či onom prípade nám do výpočtov vstupuje zloženie a z neho vyplývajúca únosnosť a súdržnosť základovej pôdy.

Určite odporúčame pred návrhom základov spraviť zemnú sondu, prizvať k nej geológa a počkať si na verdikt. Jeho výjazd vás bude stáť v kontexte celkových nákladov zopár eur, ušetriť vám však môže tisíce. A ak by aj oznámil neprívetivé správy ohľadom zeminy, stále ešte môžete svoje náklady zachrániť šikovným statikom.

Základové pásy vystužené rodinný dom

Vľavo štandardné základové pásy z DT tvaroviek na prostom betóne. Vpravo vystužené základové pásy ako monolit do debnenia.

Nám pri realizácii jedného rodinného domu geotechnik zistil základovú pôdu S5 – Ílovité piesky. Statik nám povedal, že to je tá najhoršia, z tých ešte dobrých. Odporúčil však prizvať k návrhu základov ďalšiu profesiu – geotechnika. Laicky povedané, je to niekto medzi statikom a geológom, respektíve statik, ktorý sa venuje návrhu zakladania. Ten by však najradšej videl rodinný dom na pilótach. Rodinný dom na pilótach? Viete koľko vôbec stojí doprava pilotážnej sústavy na pozemok? Riešením tejto zapeklitej situácie bolo nájsť iného, skúsenejšieho statika, ktorý má s týmto typom zeminy bohaté skúsenosti (a hovoria zaňho jeho referencie). Ten nám namiesto pilót navrhol nosnú železobetónovú dosku (25 cm), ktorá mala po obvode a v tele konštrukcie monolitické vystužené základové pásy, teda akýsi základový rošt.

Paradoxné bolo, že týmto umným riešením sa nám podarilo nielen vyhnúť drahým pilótam, avšak dostali sme sa na veľmi podobnú úroveň pôvodne zamýšlaných základových pásov z DT tvaroviek. Viac vám prezradíme na osobnom stretnutí.

Kvalitný projekt

Hádam ste si nemysleli, že tu tento bod nebude, keď článok píšu architekti? Považujeme ho za tak (samo)zrejmý, že ho ani nebudeme dlhšie rozpisovať. Alebo teda aspoň trochu.

Predstavte si na chvíľu, že idete minúť 250 000€ a viac. Na čokoľvek. Na nejaký biznis plán, ktorý ste nikdy predtým nerobili. Alebo napríklad na auto svojich snov. Niekto vám musí vytvoriť dokonalý prototyp, ktorý vám na 100% sadne a navyše ho musí navrhnúť tak, aby bolo bezpečné a spoľahlivé, inak vás bude stáť každým rokom ďalšie peniaze na jeho opravu.

A teraz si predstavte, že tie peniaze vlastne ani nemáte, ale požičiate si ich a budete ich splácať pravdepodobne až do konca svojho produktívneho života. A nakoniec, že ich idete minúť na niečo, v čom sa budete každý deň zobúdzať a zaspávať, kde budete tráviť čas so svojou rodinou, budete pre svoje deti usporadúvať rodinné oslavy, alebo si len tak spoločne variť večere a užívať rodinné chvíle.

Nechceli by ste pri najväčšej investícii svojho života spoľahlivého partnera? Kvalitný projekt bude našitý na konkrétne požiadavky vás a vašej rodiny. Zohľadní danosti pozemku, lokalitu kde sa bude váš rodinný dom nachádzať, svetové strany a výhľady. Optimalizuje stavebné procesy, materiály, detaily a eliminuje tepelné mosty.

Projekt rodinného domu koncept Gresling

My sme napríklad pri návrhu rodinného domu v Chorvátskom Grobe využili princíp Sokratovho domu. Pozemok si vzhľadom na svoje parametre vyžadoval dom s južne orientovanými oknami. Toto štandardne nechcete, pretože sa vám bude dom v lete prehrievať. My sme ho však navrhli tak, aby si vlastnou hmotou vytváral prirodzené tienenie, akýsi gánok. V lete je slnko vyššie nad horizontom, takže tienenie sa ukázalo ako dostačujúce a v zime, keď je slnko nižšie nad horizontom nám naopak prinieslo pasívne solárne zisky, takže teplota vo vnútri domu prirodzene stúpne aj bez väčšieho zapojenia kúrenia.

Doprava materiálu

Bolo by krásne mať rodinný dom niekde na samote. Koľko by vás však stála doprava? Vezmite si taký makadam, teda drvené kamenivo. Samotný materiál nie je až tak drahý. Pridajte si však dopravu a rázom sa dostávame do násobkov prvotnej ceny materiálu. Ak ste teda ešte len vo fáze výbere pozemku, schválne si skúste pozrieť, kde sa nachádzajú najbližšie stavebniny, betonárka, či kamenný lom. V každej fáze stavby vám z jednej z týchto destinácii budú dovážať materiál a bude pre vás podstatný rozdiel, či sa bude jednať o lokálneho dodávateľa, alebo budete stavať dom v odľahlej oblasti. V takom prípade už teraz rátajte, že doprava vás vyjde drahšie.

Získajte štátne podpory a dotácie

V čase písania tohto článku sa nachádzame v momente, kedy si štátne inštitúcie aj Európska únia uvedomili, že nemôžu donekonečna sprísňovať teplotechnickú normu bez toho, aby individuálnu výstavbu následne aj niečím nepodporili. Skúmajte možnosti štátnych programov, ktoré môžu pomôcť s financovaním výstavby. Niektoré programy poskytujú dotácie alebo nízkoúročné pôžičky. Napríklad dotácie na tepelné čerpadlá, alebo fotovoltiku. Za splnenia určitých podmienok takto môžete ušetriť nemalú čiastku.

Zateplenie domu dotácia

Etapizácia výstavby

Tento bod tak trochu súvisí s kvalitným projektom. Alebo skôr s tvorbou projektu s kvalitným architektom. Podstatou etapizácie výstavby je rozdeliť si projekt a tým aj financie a cashflow v čase. Získate tak možnosť “nadýchnuť sa” v priebehu výstavby, nasporiť v čase financie na ďalšiu etapu bez toho, aby vás dokončenie prvej obmedzovalo. Inými slovami, ak dnes máte predstavu o svojom budgete, aj o svojom ideálnom dome a viete, že sa zatiaľ nevedia stretnúť, rozdeľte si investíciu v čase. Spravte si základ domu, v ktorom sa dá bývať a garáž si možno postavíte aj o pár rokov, lebo bez nej prežijete. Alebo horné poschodie, až keď naozaj budete potrebovať detské izby, lebo dnes táto téma ešte nie je pre vás aktuálna.

Dodacie lehoty vs. splácanie úveru

Tento bod platí zväčša pri väčších stavbách, je však rovnako relevantný aj pri výstavbe rodinného domu. Skúste si vopred zistiť, aké materiály sú bežne lokálne dostupné a to aj v čase. Ideálne aj v širšom geopolitickom merítku. Ak už raz začnete stavať, budete chcieť stavbu čím skôr uzavrieť a následne dokončiť. Ak by vám v tom čase vypadol niektorý z esenciálne dôležitých materiálov, mohli by ste sa dostať do situácie, kedy platíte hypotéku, avšak nemôžte stavať. V takom prípade odporúčame mať nastavenú aspoň záložnú materiálovú alternatívu. Tá vás možno v krátkodobom horizonte vyjde o niečo viac, v dlhodobom horizonte však ušetríte na kratšom splácaní úveru.

DIY prístup

Čo je doma, to sa počíta. A čo si viete urobiť sami, tam šetríte. Odporúčame byť v tomto prístupe striedmy a vrhať sa len na také činnosti, v ktorých ste naozaj doma. V opačnom prípade si buď sami spôsobíte nekvalitu a následne miniete ešte viac na jej nápravu, či odstránenie. Alebo strávite nekonečné hodiny na to, aby ste si najskôr naštudovali danú problematiku a vylúčili čo najviac “čo ak”. Aj v takom prípade vás pri realizácii môže prekvapiť záležitosť, ktorú má skúsený majster zvládnutú a to podstatne rýchlejšie.

Rodinný dom Gresling

Nezabudnite, že výstavba domu je investícia do budúcnosti, a preto je dôležité nájsť rovnováhu medzi úsporou a kvalitou.

Ak vám môžeme pri téme rodinného domu poradiť, neváhajte nás kontaktovať a dohodneme si termín stretnutia.