Zmena dispozície: kľúčový krok k vydarenej rekonštrukcii staršieho bytu
13. októbra 2023
Zmena dispozície: kľúčový krok k vydarenej rekonštrukcii staršieho bytu
13. októbra 2023

Takto sme za mesiac zariadili byt na prenájom a na druhý deň doň našli nájomcu

 

V segmente investičných bytov na prenájom sa čoraz viac ukazuje, aké dôležité je byt správne a originálne zariadiť. To, ako byt vyznie, môže ovplyvniť rýchlosť jeho prenájmu a tiež výšku nájomného. V neposlednom rade, ak bude o byt veľký záujem, dá vám to priestor vybrať si nájomníka, ktorý vám najlepšie sadne. V tomto článku vám ukážeme, ako sme za mesiac zariadili byt tak, že sme ho hneď na druhý deň po zverejnení inzerátu prenajali.

 

Zariadený byt na prenájom

 

Efektivita a logistika ako kľúčové heslá

Poznáte tie príbehy o rýchlosti výstavby v japonských mestách, či stavbe slávnej Empire state building ktorá napredovala tempom 3 podlažia za týždeň? Ak chcete byt po odovzdaní čo najskôr prenajať, a zabezpečiť tak čím skôr návratnosť investície, musíte ho vedieť čím skôr zariadiť. Aby ste ho čím skôr zariadili potrebujete dobrú logistiku. A ak ho chcete zariadiť do mesiaca potrebujete dokonalú logistiku.

V našom prípade sme klientovi pomáhali s návrhom a výberom nábytku niekoľko mesiacov v predstihu. Bežne sa stáva, že dodacie lehoty niektorých komponentov interiéru, najmä tých vstavaných sa môžu predĺžiť z niekoľkých týždňov aj na mesiace.

Je pre to potrebné ujasniť si a najmä sfinalizovať návrh v dostatočnom časovom predstihu pred odovzdaním bytu. Aby sa v následnej fáze mohlo všetko naobjednávať a do odovzdaného bytu prísť čím skôr s nábytkom a zariadením. V prípade tohto bytu prišli majstri zamerať kuchyňu doslova na druhý deň po odovzdaní a keďže bola vymyslená a doladená ďaleko vopred, materiál na ňu už bol zarezervovaný, stačilo len potvrdiť skutkové zameranie pred jej výrobou. Vďaka tomu bola namontovaná už na ďalší týždeň po konfirmácii rozmerov zo zamerania.

 

Byt na prenájom Bratislava

 

Byt v štandarde

Realitou dnešných novostavieb je byt v typizovanom štandarde, ktorý si developer nastaví najmä s dôrazom na ekonomické parametre. Prináša výhody ako financovanie už zariadených častí bytu cez hypotéku či záruky v rámci stavby, môže však súčasne obmedzovať oblasti kreativity a originality. Tzv. „štandard“ ponúka limitovaný výber dizajnových možností, čo pri zariaďovaní interiéru vedie ku kompromisom a unifikácii v rámci konkrétneho domu. Inými slovami – v jednom bytovom dome tak nájdete množstvo bytov, ktoré sa podobajú ako vajce vajcu a žiadny z nich nevyniká. Hoci sú takéto byty funkčné, často im chýba osobitý charakter. Preto sme náš návrh začali vytvorením konceptu.

 

Vytvorenie konceptu

Na začiatku našej tvorby sme venovali dôkladnú pozornosť vycibreniu zadania. Vzhľadom na investorov zámer – prenajať byt čo najskôr, sme mali my aj investor jasne stanovené mantinely, čo si pri návrhu bytu môžeme dovoliť a aký to bude mať vplyv na splnenie zadania.

Vzhľadom na vstupné parametre, sme ako hlavnú tému bytu zvolili jednoduchosť, svetlé materiály a prírodné prvky. Tak trochu nádych Škandinávie, v rámci možností stanoveného rozpočtu. Dostatok úložného priestoru, počnúc predsieňou, cez veľké šatníkové skrine v spálni, až po konfiguráciu kuchynskej linky. A jemné akcenty v podobe drobnejších prvkov nábytku, svietidiel a zelene.

V pôdoryse bytu sme si všimli stenu, teda skôr celý objem, ktorý akoby vystupuje smerom do obývacej izby. Máme radi prácu s objemami, preto sme tento moment zvýraznili dreveným obkladom z jaseňovej dyhy. Tá síce dala investorovi zabrať, avšak na záver uznal, že práve tento prvok vytvoril z bytu originál s príjemnou atmosférou.

 

Zariadenie bytu na prenájom

 

Biela je svetlá, svetlá je dobrá

Svetlé farby sú často považované za „bezpečnú voľbu“, avšak je za nimi viac, než sa na prvý pohľad zdá. Biela je synonymom čistoty, jednoduchosti a najmä svetla. Opticky zväčšuje priestor a vďaka presvetlenosti interiéru vytvára dojem väčšieho objemu, čo môže byť v menších mestských bytoch prínosné. Taktiež pôsobí ako neutrálne pozadie, na ktorom môžu vyniknúť akcenty iných farieb či dreva.

V prípade tohto bytu sme sa rozhodli akcentovať steny hlavného obytného priestoru tzv. zvýšeným soklom. Ten sme zvolili v jemnej farebnosti, aby na seba nepútal príliš veľa pozornosti, avšak zároveň vytvoril akýsi prechodový prvok medzi stenou a podlahou. Vďaka tomu, že sa tiahne celým bytom, zjednocuje priestor a tvorí ďalší zapamätateľný prvok bytu.

 

Je to o materiáloch, dizajne a detailoch

Výber materiálov je nemej dôležitý ako celkový koncept interiéru. Ak už máte vytvorené jednotlivé „hmoty“ interiéru, výberom materiálu ho môžete podporiť a vytvoriť pocit nadčasovosti a trvácnosti, alebo naopak pokaziť celý koncept náhražkami. Samozrejme rozumieme tomu, ak má klient stanovený rozpočet a v rámci neho treba robiť kompromisy. V tom prípade je to o spoločnej debate, nájsť priestor, kde sa dá ušetriť a naopak, kde sa oplatí zainvestovať, aby sme zachovali myšlienkový zámer interiéru.

Po výbere materiálov nasledujú detaily. Či už vo výraze vstavaných prvkov, akými sú ich hrúbky, hrany, spôsob spájania a podobne. Alebo výbere drobných prvkov interiéru v podobe svietidiel, vypínačov, úchytiek a iných. Práve v tejto fáze sa odkrýva majstrovstvo stolárskeho remesla, či práce s rozpočtom. Rovnako ako pri výbere materiálov, aj táto fáza je o hľadaní a prioritizovaní, pretože má nemenej dôležitý vplyv na finálny výsledok.

Dôležitým aspektom pri zútulňovaní bývania je aj zeleň. Rastliny nie sú len estetickým doplnkom. Prinášajú do bytu život, zlepšujú kvalitu vzduchu a môžu dokonca znižovať úroveň stresu. Rastliny vnímame ako živé zelené prvky, ktoré sme roztrúsili po byte, aby dopĺňali inak ortogonálne pôsobenie vstavaných nábytkov.

 

Gresling dvojizboý byt na prenájom Bazová

 

Správne zariadenie bytu a prvý dojem môže byť rozhodujúcim faktorom pri úspešnosti a rýchlosti prenájmu. Spolupráca s architektami je investícia času, energie a peňazí, ale výsledok môže priniesť výrazne vyššie výnosy v krátkodobom i dlhodobom horizonte. Najväčšia odmena za našu prácu bola rýchla odozva potenciálnych nájomcov. Byt sa prenajal doslova na druhý deň po dokončení, čím sme majiteľovi pomohli jednak skrátiť dobu hľadania nájomcu a jednak zabezpečiť v rámci danej novostavby skorú návratnosť investície.