Bungalov v Stupave
12. apríla 2018
Nízkonákladové radové domy
11. marca 2018


Rodinný dom Javorová alej


Miesto

Chorvátsky Grob
Rok

2017
Úžitková plocha

168,90 m²
Stav

Realizácia

Drevostavba dvojpodlažného rodinného domu pre mladú rodinu.Dom sa nachádza v masovej výstavbe Chorvátskeho Grobu - časť Javorová alej. Architektonickým zámerom bolo jasné odlíšenie domu v rámci katalógovej výstavby v okolí s ohľadom na efektívne využitie nárožného pozemku a vytvorenie intímnej zóny.

Rodinný dom pracuje s ponáškou na vidiecke domy so sedlovou strechou. Uličný pohľad vytvára jednoduchú archetypálnu siluetu s dvojitým zalomením strechy a medzistrešným žľabom. Pôdorys tvaru "L" reprezentuje kratšia a dlhšia časť sedlovej strechy. Svojím osadením na pozemku tvorí dom vizuálnu bariéru, čím vytvára intímnu zónu na vlastnom pozemku. Súčasťou hmoty je aj carport pre parkovacie státie, ktorý spolu s prekrytím vstupu a strechou zadnej terasy tvorí jednotný kubus. V spodnej časti domu sa nachádza denná zóna, na druhom podlaží je situovaná nočná časť s jednotlivými spálňami.

Stavebne je dom konštruovaný ako drevostavba v nízkoenergetickom štandarde, založený je doskou na penovom skle.
Dom je realizovaný ako drevostavba z celostenových sendvičových panelov. Vďaka tomuto typu konštrukcie, eliminácii tepelých mostov a vdzuchotesnosti overenej blower-door testom sa dom podarilo dostať do úsporného nízkoenergetického štandardu. Veľkorysú tepelnú obálku domu podporuje založenie základovej dosky na vrstve z penového skla. Výplne okenných otvorov sú drevo-hliníkovej konštrukcie v prevedení trojsklo. Dom je vykurovaný teplovzdušne a ako doplnok obsahuje aj krbové teleso.