Dom s otvorenou záhradou
16. júna 2023
Strešný byt v Stupave
16. júna 2023


Dvojgeneračný dom v Marianke


Miesto

Marianka
Rok

2019
Úžitková plocha

132,61 m² + 122,08 m²
Stav

Realizácia


Návrh čiastočne oddeleného dvojgeneračného objektu


Hlavným zámerom navrhovaných rodinného domu je vytvorenie kvalitného bývania v blízkosti prírodného prostredia s rešpektovaním pôvodnej zelene riešeného územia. Orientácia a kompozičný koncept rodinného domu vychádza zo zámeru prepojiť dve samostatné hmoty objektu pre dve generácie. Jednoduchú architektúru objektov so sedlovou strechou dotvára centrálna presklená hmota, a veľkoplošné okenné otvory, tvoriace výhľady na okolité prostredie. Pre dostatočné presvetlenie vnútorných priestorov využívame princíp vikierov a strešného „patia“, ktoré nám v obytných izbách v podkroví tvorí plnohodnotnejší priestor a umožňuje výhlad do záhrady.
Objekt rodinného domu je samostatne stojaci, ktorý sa delí na dve oddelené hmoty pre dve generácie majiteľov. Dispozícia domu sa delí vstupnú zónu ( jednopodlažná centrálna hmota s plochou strechou), dennú časť (spodné podlažie) a nočnú časť (podkrovie).

Vstup do rodinného domu je riešený zo severnej časti, prestrešenej terasy, ktorá je priamo prejpojená s pešou komunikáciou a s parkovacími miestami. Zo vstupnej presklenej predsiene sú priamo prístupné jednoltivé krídla objektu.

Dennú časť pravého krídla tvorí obývacia izba spojená s jedálňou a kuchyňou, špajza a hosťovské wc. Z obývacej izby vedie cesta na prestrešenú exteriérovú terasu a do záhrady. Podkrovie je zložené z hosťovskej izby, hosťovskej kúpeľne a zo spálne so samostatnou kúpeľňou a šatníkom.

Pri vstupe do ľavého krídla je priamo prístupná hosťovská izba s hygienou a denná časť – obývačka spojená s jedálňou a s galériou, kuchyňa so špajzou. Z otvorenej chodby vedie cesta do podkrovia, kde sa nachádza otvorená galéria s pracovným kútom a nočná zóna – spáľňa s vlastnou hygienou a šatníkom.